Rewolucyjne soczewki dla diabetyków

Rewolucyjne soczewki dla diabetyków

Obecne na rynku soczewki kontaktowe są coraz lepsze, umożliwiają one nie tylko korekcję poważnych wad wzroku czy też zmianę koloru tęczówek. Niebawem mogą również ułatwić życie diabetykom.

Na świecie żyją obecnie miliony diabetyków, którzy regularnie muszą badać stężenie cukru we krwi. Niestety, najczęściej stosowana w tym celu metoda jest związana z regularnym bolesnym nakłuwaniem. Jednak naukowcy z Uniwersytetu w Akron znaleźli na to rozwiązanie, projektując czułe na zmiany stężenia glukozy we łzach soczewki kontaktowe.

Glukoza nie powinna być obecna we łzach, kiedy jest prawidłowo metabolizowana. Czułe na cukier soczewki kontaktowe zmienią kolor, wówczas gdy wykryją nawet najmniejsze zmiany w stężeniu glukozy, alarmując tym samym pacjenta.

Z soczewkami kontaktowymi czułymi na stężenie glukozy ściśle powiązana jest aplikacja na smartfony, która mierzy zmiany w odcieniu koloru tęczówki oraz informuje pacjenta o stężeniu cukru w jego krwi. Cała operacja jest bezbolesna i może być przeprowadzana dowolną ilość razy w trakcie dnia, ale zanim ujrzymy „glikemiczne soczewki kontaktowe” na półkach sklepowych, na pewno minie jeszcze trochę czasu.