Jak wybrać dobre buty do tańca?

Jak wybrać dobre buty do tańca?

Zaczynając od laika, który chce przetańczyć noc, przez parę młodą, dla której wesele jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu, a kończąc na profesjonalnych tancerzach turniejowych, wszyscy oni potrzebują dobrych butów tanecznych. Jednak w jaki sposób je znaleźć?

Sama kwestia doboru idealnych butów do tańca nie jest wszakże zagadnieniem nowym. Już bowiem w XIX wieku powstały pierwsze firmy specjalizujące się w tworzeniu profesjonalnego obuwia tanecznego, początkowo dla stosunkowo wąskiego grona tancerzy baletowych. Dziś jednak możemy wybrać odpowiednie buty niemalże do każdego rodzaju tańca.

Dlaczego zatem powinno się używać butów przeznaczonych specjalnie do tańca?

Mogłoby się wydawać, że tańczyć można w każdych butach, jako że najważniejsze przecież są chęci, a każdy pewnie zna powiedzenie „złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek spódnicy“. Jednak profesjonalne obuwie taneczne to nie tylko „widzimisię“ choreografów i trenerów.

Nasze stopy codziennie muszą pokonywać tysiące kroków i do tego typu czynności buty codzienne przygotowane są wyśmienicie – obuwie dostępne w typowych sklepach obuwniczych jest sztywne oraz odporne na uszkodzenia. Jednak takie buty kompletnie się nie sprawdzą podczas wielogodzinnej zabawy lub turnieju.

Podczas tańca nasze stopy potrzebują miękkości i komfortu. W takich sytuacjach bardzo ważne są: lekka konstrukcja, podeszwa zapewniająca odpowiedni poślizg i dobre wyważenie, niezbędne do wykonywania bezpiecznych oraz stabilnych obrotów.

Czy do każdego typu tańca potrzebujemy innych butów?

Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z tańcem, nie musimy od razu kupować kilku par butów, z których każda przeznaczona będzie wyłącznie do jednej dyscypliny. W przypadku początkujących tancerzy, sprawdzić się może obuwie przeznaczone do tańców latynoamerykańskich, ze standardową podeszwą, która jest lekko sztywna, zapewniając stabilność nóg.

Czasem bywa tak, że buty przypisane do pewnego typu tańca zostają wykorzystane do odmiennego stylu. Tak stało się na przykład z jazzówkami. Początkowo popularne były one w tańcu nowoczesnym, jednak obecnie coraz częściej stosowane są w salsie solo.

Jakie zatem zmiany występują w obuwiu tanecznym?

W przeciwieństwie do butów, których używamy na co dzień, obuwia tanecznego w zasadzie nie dotyczą zmieniające się trendy. Dzieje się tak, gdyż w tańcu wyczynowym fasony, kolory i stylistyka są ściśle ograniczone przepisami.

Jakkolwiek moda nie jest w tym przypadku najważniejsza, nie oznacza to, że buty taneczne w ogóle się nie zmieniają. W nowoczesnym obuwiu tanecznym, dla zwiększenia komfortu stosowana jest naturalna futrówka (wyściółka buta). Coraz częściej również skóra używana do produkcji tego elementu butów jest garbowana ekologicznie, czyli bez użycia metali ciężkich.

– Osoby tańczące tango czy też salsę wymagają większego komfortu, dlatego przy produkcji butów dla nich, stosuje się materiały lepszej jakości – mówi Piotr Brożek z firmy Sensatiano – W nowoczesnych butach do tańca wyściółki mają dodatkowe warstwy zmniejszające bezpośredni nacisk na przednią część stopy, coraz częściej także produkowane są z materiałów antyalergicznych i antybakteryjnych. Jakość obuwia może być łatwiej kontrolowana przy ręcznej produkcji – dodaje.

Producenci, w odpowiedzi na coraz większe oczekiwania swoich klientów, oferują również coraz większą różnorodność kolorystyczną butów.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając idealną parę?

By buty zdały egzamin, muszą być dobrze dobrane do doświadczenia tancerki lub tancerza. Te idealnie dopasowane powinny przylegać do stopy, zaś w przypadku obuwia do tańców latynoamerykańskich – mogą być nawet o kilka milimetrów za krótkie, aby podeszwa nie przeszkadzała w tańcu.

– Panie powinny wybierać takie wysokości oraz rodzaje obcasów, na których czują się pewnie. Dość dobrą stabilność zapewniają typowo taneczne obcasy typu „flare”, jednak mało doświadczonym tancerkom, które oczekują dużej stabilności, polecić można masywne obcasy typu „cuban“. Natomiast obcasy typu „slim“ nie dają wyraźnego poczucia równowagi i są przeznaczone jedynie dla doświadczonych tancerek – tłumaczy Piotr Brożek.

Panowie, wybierając buty, powinni również kierować się podobnymi zasadami. Najlepszy jest but z wierzchem ze skóry naturalnej, jako że sztuczna nie przepuszcza powietrza. Do tańców standardowych i użytkowych obcas powinien być płaski (o wysokości 2,5 cm), zaś do latynoamerykańskich wskazana jest wysokość  4-4,5 cm.

Najważniejsze wszak, by buty do tańca nie były za duże.

– W obuwiu damskim otwartym, palce powinny kończyć się na równi z podeszwą albo pozostawić kilka milimetrów luzu. W obuwiu zamkniętym, duże palce nie powinny dotykać czubków – dodaje ekspert obuwniczej marki Sensatiano.

Panie powinny unikać modeli obuwia, w których małe palce wychodzą z boku, poza podeszwę. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się fasony bardziej zabudowane, które zapewnią odpowiedni komfort oraz stabilność.