Jogging z dzieckiem

Jogging z dzieckiem

Gdy spacerowaliście po miejskich parkach większych miast na pewno spotkaliście się z choć jedną mamą biegnącą ze swoim dzieckiem w wózku. Czy to nowe szaleństwo? Nie, zdrowa aktywność fizyczna dla rodzica oraz niesamowita frajda dla dziecka. Starsze dzieci piszczą z radości, zaś maluszki spokojnie zasypiają przy jednostajnym biegu swojej mamy. Dlaczego zatem samemu nie spróbować?

Kiedy można zacząć jogging z dzieckiem?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka, więc nie powinniśmy biegać z niemowlakiem poniżej 8 miesiąca życia. Jest to związane z narażaniem główki dziecka na szkodliwe wstrząsy. Trzy kwartały to również dobry okres, by sama mama zregenerowała swoje ciało po porodzie, zanim zacznie intensywniejsze treningi. Następnie możemy już spokojnie biegać po równych powierzchniach.

Pozostaje jeszcze kwestia biegania terenowego i tutaj lekarze zalecają poczekać nawet do czasu, aż dziecko skończy 1,5 roku. Wskazanie to podparte jest także troską o głowę dziecka, które wcześniej nie ma jeszcze dostatecznie ukształtowanych mięśni szyi.

Jak zatem zacząć treningi?

Nie każde dziecko może od razu polubić duże prędkości, jednak większość dzieci je uwielbia. Kondycja przeciętnej mamy od razu nie pozwoli również na szybki bieg przez całą godzinę. Dlatego warto stopniowo przygotowywać się do treningów:

  • Energiczny chód z wózkiem;
  • Trening interwałowy – na zmianę chód z truchtem;
  • Interwały – chód, trucht i bieg średnim tempem;
  • Interwały – trucht i bieg średnie tempo;
  • Interwały – bieg średnie tempo, bieg szybki.

Czas na każdą z tych pozycji powinien być indywidualnie dobrany do własnej kondycji oraz częstotliwości treningów.

Jak wybrać wózek do joggingu?

Szukaj przede wszystkich wózka z 3 kołami, a najlepiej z nieskrętnym przednim kołem (z blokadą). Taka budowa zapewnia większą stabilność, co zapobiega ewentualnemu przewróceniu się wózka i pomaga prowadzić go prosto przed siebie.

Wózek biegowy powinien mieć dmuchane oraz odpowiednio duże koła – 16” z tyłu, 12” z przodu. Zobaczysz, że pchanie wózka z takimi kołami to czysta przyjemność! Jeżeli zamierzamy biegać po leśnych ścieżkach, to dobrze, by nasz wózek posiadał zestaw opon terenowych.

W kwestii bezpieczeństwa najważniejsze są: hamulec ręczny, pasek, którym przypinamy się nadgarstkiem do wózka i pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa dla dziecka.

Które wózki biegowe są jednak najlepsze? Dla rodziców zawsze najważniejsze jest dobro dziecka, zatem polecamy wybór certyfikowanych i wysoko ocenianych przez szerokie grono użytkowników modeli takich marek jak THULE, Mountain Buggy, X-Lander. Na szczególną uwagę (przestępna cena, dobra jakość, pozytywne opinie rodziców) zasługuje marka Baby Jogger, która w swojej ofercie ma modele szczególnie dedykowane do biegania – Summit X3 oraz FIT. Dla miłośników aktywności w terenie na pewno sprawdzą się także wózki Baby Jogger City Elite, City Select oraz wózki marki JANE – modele Muum, Trider, Crosswalk Doskonale sprawdzają się one w wymagających warunkach zapewniając bezpieczeństwo oraz komfort.