Nowatorskie operacje dla kobiet w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

Nowatorskie operacje dla kobiet w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu jako pierwsza placówka w Polsce wykorzystuje do zabiegów ginekologicznych nóż plazmowy. Zdaniem ekspertów, nóż plazmowy może zrewolucjonizować pracę chirurgów, ginekologów, a także lekarzy innych specjalności.

Nóż plazmowy jest obecnie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów wykorzystywanych do chirurgii tkanek miękkich. Możliwości jego zastosowania są szerokie oraz stale się powiększają. Przy użyciu tego systemu wykonywane są operacje onkologiczne, laryngologiczne, okulistyczne czy neurochirurgiczne.

Operowane pacjentki cierpią na endometriozę – chorobę, która polega na rozrastaniu się komórek endometrium poza jamą macicy. Skutkami endometriozy są m in przewlekłe bóle, bolesne miesiączkowanie i uczucie zmęczenia. Szacuje się, że na endometriozę cierpi około 15 proc wszystkich kobiet, głównie zaś tych w wieku rozrodczym.

– Nóż plazmowy jest znakomitym narzędziem do operacji usuwania ognisk endometriozy – podkreśla prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu dr n. med Mariusz Wójtowicz, który wraz z prof Jerzym Sikorą przeprowadzi operacje. – To precyzyjne narzędzie, bezpieczne i bezkrwawe, po zastosowaniu noża plazmowego nie występują obrzęki ani rany analogiczne do tych po użyciu tradycyjnego skalpela.

Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka im prof Wojciecha Starzewskiego w Zabrzu to jeden z najnowocześniejszych na południu Polski ośrodków medycznych świadczących kompleksowe usługi ginekologiczne oraz położnicze. W Centrum mieszczą się Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Patologii Ciąży, Ginekologii Onkologicznej, a także Endokrynologii Ginekologicznej oraz Oddział Neonatologii. Centrum to miejsce, gdzie opieka nad kobietami i noworodkami jest kompleksowa. Obok pomocy lekarzy pacjentki mogą korzystać z konsultacji psychologicznych, dietetycznych, działa tam poradnia laktacyjna i Centrum Edukacji Okołoporodowej. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka jest również pierwszym w regionie ośrodkiem laparoskopowego leczenia endometriozy.