Test zdrady w oparciu o badanie DNA

Test zdrady w oparciu o badanie DNA

Test zdrady wykrywa ślady nasienia na pościeli, bieliźnie oraz innych próbkach, a następnie przy pomocy badań DNA ustala od kogo pochodzi. Jego celem jest udowodnienie zdrady partnera, zarówno na potrzeby prywatne, jak też sądowe.

Podstawą badania jest wyizolowanie DNA z dostępnego materiału, a także ustalenie profilu genetycznego osoby, od której pochodzi znaleziona sperma – tłumaczy Barbara Prokurat, ekspert ds ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa –  Utworzony profil porównuje się następnie z profilem uzyskanym z innej próbki – pobranej od osoby, do której przypuszczalnie ta sperma może należeć. Celem badania jest sprawdzenie czy otrzymane profile są takie same, a zatem czy należą do jednej i tej samej osoby.

Test zdrady – na podstawie włosów, niedopałka papierosa i innych mikrośladów

Za materiał porównawczy do testu na udowodnienie zdrady może posłużyć wiele przedmiotów, zwanych mikrośladami: szklanka, sztućce, szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, niedopałek papierosa, patyczek z woskowiną uszną, zużyta chusteczka higieniczna (z wydzieliną z nosa), wyrwane z cebulkami włosy, czy standardowy wymaz z policzka.

Wyniki testów DNA na zdradę są permanentnie wykorzystywane jako materiał dowodowy w sprawach rozwodowych. Na ich podstawie sąd jest w stanie unieważnić małżeństwo, orzekając np że jedna ze stron utrzymywała kontakty seksualne z inną osobą. Zanim na rynku pojawił się test DNA na zdradę sąd mógł opierać się jedynie na takich dowodach jak zdjęcia, smsy czy listy.

Test zdrady jest tylko jednym z badań wprowadzonych w ostatnim czasie do oferty testDNA. Laboratorium poszerzyło swoje analizy także o badanie w kierunku trombofilii wrodzonej, badanie płci płodu po poronieniu, jak również badanie przyczyn poronienia. Zwiększenie oferty badań jest związane z nieustannym rozwojem testDNA, zwiększaniem doświadczenia oraz podnoszeniem kwalifikacji pracowników. Wszystko to wspólnie z udziałem w zewnętrznych programach certyfikujących jest zgodne z dążeniem do bycia liderem na rynku badań DNA.

testDNA Laboratorium Sp z o. o od ponad 10 lat specjalizuje się w analizach ojcostwa, pokrewieństwa, a także w diagnostyce medycznej. Jakość przeprowadzanych badań jest potwierdzona międzynarodowymi certyfikatami, z firmą współpracują także sądy oraz prokuratura. Centralny Oddział Laboratorium znajduje się w Katowicach, natomiast badania genetyczne dostępne są na terenie całego kraju dzięki współpracy z blisko 200 punktami pobrań i specjalistami.

Więcej informacji na: www.testdna.pl