Kosmetyki z minerałami

Kosmetyki z minerałami

Nasz organizm potrzebuje mikroelementów, które są mu dostarczane nie tylko w pożywieniu. Stąd minerały są coraz częstszym składnikiem kosmetyków. Czy jednak warto po nie sięgać?

Zalety minerałów
Kosmetyki z minerałami różnią się od tradycyjnych przede wszystkim reakcją naszego ciała na ich zastosowanie: zwykłe preparaty działają i utrzymują się na skórze jedynie przez dosyć krótki czas po ich nałożeniu, kiedy gruczoły łojowe zaczynają produkować naturalne sebum, miesza się ono z tłuszczem zawartym w kosmetyku i zaczyna on spływać ze skóry, natomiast kosmetyki z minerałami są trwalsze, nie zaburzają naturalnego procesu oddychania skóry, nie przyczyniają się więc do jej dodatkowego przetłuszczania.

Preparaty z minerałami mają lekką konsystencję, a nakładane na skórę nie pozostawiają plam ani smug. Co przeważnie znajduje się w ich składzie? W kosmetykach do makijażu jest to przede wszystkim naturalny minerał występujący w postaci błyszczącego pyłku o nazwie mika, odpowiada on za efekt rozświetlenia skóry i ukrywa różne jej niedoskonałości. W kosmetykach kolorowych często pojawia się również tlenek żelaza, który nadaje im żółtą, czerwoną lub czarną barwę, jest także doskonałym naturalnym filtrem przeciwsłonecznym. Kolejny popularny minerał to tlenek cynku, działający przeciwzapalnie oraz łagodząco na skórę. Cynk reguluje też wydzielanie sebum, dlatego często pojawia się w szamponach i dezodorantach, na przykład w antyperspirancie Garnier Mineral Invisible 48 h. Ważnym składnikiem jest w nim również perlit, naturalny minerał wulkaniczny, który redukuje wydzielanie potu i zapobiega powstawaniu przykrego zapachu, hamując namnażanie bakterii, które go powodują.

Oprócz skrupulatnie dobranych minerałów w wielu kosmetykach są też naturalne olejki pielęgnacyjne, które nałożone na skórę dodatkowo ją nawilżają, pielęgnują i skutecznie odżywiają. Jest to szczególnie istotne w przypadku cery wrażliwej, ze skłonnością do powstawania podrażnień.

Wady minerałów
Preparaty z minerałami nie są wszak pozbawione wad. Te o pudrowej konsystencji mogą nieco wysuszać skórę, zaś kosmetyki do makijażu czasami sprawiają, że zmarszczki na twarzy stają się bardziej widoczne. Co więcej produkty z dodatkiem minerałów bywają droższe od tradycyjnych kosmetyków, ale biorąc pod uwagę ich większą wydajność, jest to cena, którą warto zapłacić.